Під час наради було представлено умови участі пілотних та реплікаційних районів та громад у компоненті з інноваційного енергозбереження Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – друга фаза» та оголошено прийом заявок на участь у Проекті. Заявки необхідно було подати до 27 липня цього року. Загалом до Хмельницького обласного підрозділу впровадження проекту надійшло 6 заявок з 10 пілотних районів Хмельницької області, які було уважно вивчено та проаналізовано на підставі ряду критеріїв:
а) потенціал локальних чи відновлювальних джерел енергії в районі;
б) кількість негазифікованих сільських громад;
в) кількість об’єктів комунальної власності, які потребують негайного вирішення
енергетичних питань;
г) наявність спеціальних програм і їх фінансування задля розробки відновлювальної енергетики;
д) наявність технічного потенціалу (спеціалістів), необхідного для роботи в галузі
відновлювальної енергетики;
е) рівень активності (успішності) у впровадженні методології МРГ.
За методикою оцінки та відбору районів, яку було проведено у центральному офісі Проекту МРГ-2, було визначено наступні 3 райони в основний список:
1. Ізяславський
2. Віньковецький
3. Новоушицький
Два резервні райони :
1. Красилівський
2. Білогірський
7 серпня відбулось засідання наради по відбору районів для участі у компоненті з інноваційного енергозбереження проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду - ІІ» у Хмельницькій області за участі керівництва Проекту МРГ-ІІ, контактних осіб від обласної ради та облдержадміністрації, працівників обласного підрозділу впровадження Проекту. Учасники наради погодилися з відбором районів для участі у компоненті з інноваційного енергозбереження, який було зроблено за методологією, запропонованою проектом МРГ-ІІ. За результатами проведеної наради було підписано відповідний протокол та направлено його у Київ для підписання керівництвом Проекту МРГ-ІІ. 14 серпня його остаточно підписали всі зацікавлені сторони.
Наразі, у трьох відібраних районах проходять семінари по представленню нової компоненти Проекту МРГ-ІІ, на яких оголошується конкурс ідей для громад району, який триватиме до середини вересня. Після цього у кожному з трьох задіяних районів буде відібрано по 2 мікропроекти з енергозбереження, енергоефективності, використання відновлювальних джерел енергії, які можуть бути підтримані Проектом МРГ-ІІ і на які будуть виділені кошти у розмірі до 20 тисяч USD, що може складати 70% вартості мікропроекту. Внесок громад не змінюється і надалі складає 5%, решту 25% вартості має забезпечити бюджет та спонсори.
Про Проект "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду"
Друга фаза спільного проекту Європейського Союзу та програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» розпочалась 7 червня 2011 року і триватиме 4 роки.
Про фінансування цього проекту 31 травня у Брюсселі уклали угоду Україна і Європейська комісія. Угоду підписали перший віце-прем‘єр-міністр – міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій КЛЮЄВ та член Єврокомісії з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефан ФЮЛЕ. Проект спів-фінансує та виконує Програма розвитку ООН в Україні. Відео з підписання та прес конференцію можна тереглянути тут.
Другий етап Проекту матиме бюджет 17,1 млн.євро (з яких 98.4% - внесок ЄС та 1.6% - внесок ПРООН), який буде спрямовано на підтримку сталого соціально-економічного розвитку на місцевому рівні.
Проект впроваджуватиметься в усіх регіонах України. У кожній області буде оголошено конкурс на відбір пілотних районів та місцевих рад. Планується, що близько 60% найуспішніших пілотних районів першої фази проекту отримають можливість продовжити співпрацю. Проект передбачає укладання партнерства з 200 районами та 900 місцевими радами.
Протягом червня - липня 2011 року буде проведено регіональні семінари для інформування та запуску Проекту у всіх областях, укладення відповідних угод про партнерство та оголошення конкурсу районів.
У другій фазі Проекту принаймні 900 громад отримають можливість реалізувати свої ініціативи. Проект підтримуватиме ініціативи громад у наступних сферах:
енергозбереження та енергоощадні технології
водопостачання
охорона здоров"я
охорона навколишнього середовища
підтримка малого бізнесу (розвиток сільськогосподарських/обслуговуючих кооперативів).
Максимальна сума гранту проекти з відновлення комунальної інфраструктури становитиме $10000. Проекти виконуватимуться на умовах спів-фінансування. Так, Проект надаватиме 50 %, місцеві бюджети - 45%, громади - 5%.
Максимальна сума гранту на енергоощадні проекти буде збільшена до $20000 і може становити до 70% вартості Проекту; 25% - внесок місцевого бюджету, а 5% - внесок громади. Загалом, на енергоощадні технології, інноваційні та альтернативні джерела енергії буде витрачено близько 30% загального бюджету Проекту.
Важливим аспектом діяльності Проекту у другій фазі буде консолідація знань та досвіду, здобутих під час громад його впровадження. Для цього планується залучити до співробітництва вищі навчальні заклади та створити Центр управління знаннями.
За детальнішою інформацією звертайтесь, будь ласка, до Ганни Яцюк, координатора з моніторингу та зв’язків з громадськістю за тел.: 584 34 79; Моб: 050 417 9668. Ел.пошта: ganna.yatsyuk@undp.org. Веб сайт: www.cba.org.ua